TLV733285PDQNT
Part number:
TLV733285PDQNT
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LIN 2.85V 300MA 4-X2SON
package:
Cut Tape (CT)
inventory 2850
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    4-XDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    4-X2SON (1x1)
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Control Features
    Enable
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.85V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.29V @ 300mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    60 µA
  • PSRR
    68dB ~ 28dB (100Hz ~ 100kHz)