TCR3DG32,LF
Part number:
TCR3DG32,LF
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR 3.2V 300MA 4-WCSPE
package:
Cut Tape (CT)
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 6600
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    4-XFBGA, CSPBGA
  • Supplier Device Package
    4-WCSPE (0.65x0.65)
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    78 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    300mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.2V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.215V @ 300mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    65 µA
  • PSRR
    70dB (1kHz)