S-L2980A50MC-TF-U
Part number:
S-L2980A50MC-TF-U
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 5V 150MA SOT23-5
package:
Cut Tape (CT)
inventory 1600
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    140 µA
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Control Features
    Enable
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.14V @ 50mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    1 µA
  • PSRR
    65dB (1kHz)