S-812C59BMC-C5NT2U
Part number:
S-812C59BMC-C5NT2U
describe:
IC REG LINEAR 5.9V 75MA SOT23-5
package:
Tape & Reel (TR)
inventory 1600
minimum : 3000
price
3000
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package
    SOT-23-5
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Control Features
    Enable
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    75mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    5.9V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.23V @ 100mA