S-1323B29PF-N80TFU
Part number:
S-1323B29PF-N80TFU
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 2.9V 150MA SNT-4A
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    4-SMD, Flat Leads
  • Supplier Device Package
    SNT-4A
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    90 µA
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Control Features
    Enable
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.9V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.65V @ 150mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    1 µA
  • PSRR
    70dB (1kHz)