S-1206B27-M3T1G
Part number:
S-1206B27-M3T1G
describe:
IC REG LINEAR 2.7V 250MA SOT23-3
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 3000
price
3000
specifications
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Supplier Device Package
    SOT-23-3
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Current - Output
    250mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.7V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.36V @ 100mA