RT9161-28GV
Part number:
RT9161-28GV
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SOT23-3
package:
Cut Tape (CT)
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Supplier Device Package
    SOT-23-3
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    12V
  • Current - Output
    300mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 300mA