PT7M8218B28CEX
Part number:
PT7M8218B28CEX
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SC-70-5
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Supplier Device Package
    SC-70-5
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Control Features
    Enable
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.15V @ 150mA (Typ)
  • Current - Quiescent (Iq)
    50 µA
  • PSRR
    75dB (1kHz)