PAM3101AAA300
Part number:
PAM3101AAA300
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 3V 300MA SOT23-3
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Supplier Device Package
    SOT-23-3
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    90 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Control Features
    Enable
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.45V @ 300mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    90 µA
  • PSRR
    70dB ~ 65dB (100Hz ~ 1kHz)