NCV8163AMX250TBG
Part number:
NCV8163AMX250TBG
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 2.5V 250MA 4-XDFN
package:
Cut Tape (CT)
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 4379
minimum : 1
    Active
  • Grade
    Automotive
  • Qualification
    AEC-Q100
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    4-XDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    4-XDFN (1x1)
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Control Features
    Enable
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    250mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.175V @ 250mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    20 µA
  • PSRR
    92dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)