NCV51460SN33T1G
Part number:
NCV51460SN33T1G
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 20MA SOT23-3
package:
Cut Tape (CT)
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 4278
minimum : 1
    Active
  • Grade
    Automotive
  • Qualification
    AEC-Q100
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Supplier Device Package
    SOT-23-3 (TO-236)
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    220 µA
  • Voltage - Input (Max)
    28V
  • Current - Output
    20mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    1.4V @ 10mA