NCP170AMX135TCG
Part number:
NCP170AMX135TCG
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 1.35V 150MA 4-XDFN
package:
Cut Tape (CT)
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 6380
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TJ)
  • Package / Case
    4-XDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    4-XDFN (1x1)
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Control Features
    Enable
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.35V