NCP114ASN300T1G
Part number:
NCP114ASN300T1G
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 3V 300MA 5-TSOP
package:
Cut Tape (CT)
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 13704
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Supplier Device Package
    5-TSOP
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Control Features
    Enable
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.245V @ 300mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    95 µA
  • PSRR
    75dB (1kHz)