MP2014GZD-36-P
Part number:
MP2014GZD-36-P
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LINEAR 3.6V 500MA TO252-5
package:
Tape & Reel (TR)
inventory 1600
minimum : 500
quantity
unit price
price
500
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Package / Case
    TO-252-6, DPAK (5 Leads + Tab)
  • Supplier Device Package
    TO-252-5
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    150 µA
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Control Features
    Current Limit, Power Good
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.6V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    1.3V @ 500mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    17 µA
  • PSRR
    57dB ~ 51dB (100Hz ~ 100kHz)