MAX15006AASA/V+
Part number:
MAX15006AASA/V+
CLASSIFICATION:
describe:
IC REG LIN 3.3V 50MA 8-SOIC-EP
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 300
quantity
unit price
price
300
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    8-SOIC-EP
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    150 µA
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Control Features
    Current Limit, Enable
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    50mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    1V @ 50mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    17 µA
  • PSRR
    66dB (100Hz)