LT3061IMS8E-3.3#PBF
Part number:
LT3061IMS8E-3.3#PBF
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LIN 3.3V 100MA 8-MSOP-EP
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1622
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    8-MSOP-EP
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    4 mA
  • Voltage - Input (Max)
    45V
  • Control Features
    Enable, Soft Start
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    100mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.43V @ 100mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    90 µA
  • PSRR
    73dB (120Hz)