LT1763MPS8-2.5#PBF
Part number:
LT1763MPS8-2.5#PBF
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 8-SO
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 100
quantity
unit price
price
100
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    8-SO
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    16 mA
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Control Features
    Enable
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.45V @ 500mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    75 µA
  • PSRR
    65dB (120Hz)