LM2936QMPX-3.3/NOPB
Part number:
LM2936QMPX-3.3/NOPB
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LIN 3.3V 50MA SOT-223-4
package:
Cut Tape (CT)
inventory 1600
minimum : 1
    Active
  • Grade
    Automotive
  • Qualification
    AEC-Q100
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Supplier Device Package
    SOT-223-4
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    2.5 mA
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Current - Output
    50mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.4V @ 50mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    15 µA
  • PSRR
    60dB (120Hz)