LDL112D12R
Part number:
LDL112D12R
describe:
IC REG LINEAR 1.2V 1.2A 8-SOIC
package:
Cut Tape (CT)
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 2250
minimum : 1
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    400 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Control Features
    Enable
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1.2A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 1.2A
  • Current - Quiescent (Iq)
    70 µA
  • PSRR
    57dB (1kHz)