LDL1117S15R
Part number:
LDL1117S15R
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 1.5V 1.2A SOT-223
package:
Cut Tape (CT)
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 23379
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Supplier Device Package
    SOT-223
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Current - Output
    1.2A
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 1.2A
  • Current - Quiescent (Iq)
    500 µA
  • PSRR
    87dB ~ 65dB (120Hz ~ 100kHz)