LD39050PV10R
Part number:
LD39050PV10R
describe:
IC REG LINEAR 1V 500MA 6-DFN
BUY NOW add to cart
inventory 1757
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    6-UFDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    6-DFN (2x2)
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    200 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Control Features
    Enable, Power Good
  • Current - Output
    500mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.4V @ 500mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    50 µA
  • PSRR
    65dB ~ 62dB (1kHz ~ 10kHz)