AS78L12MTR-G1
Part number:
AS78L12MTR-G1
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 12V 100MA 8-SOIC
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Current - Output
    100mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    1.8V @ 100mA (Typ)
  • Current - Quiescent (Iq)
    6 mA
  • PSRR
    42dB (120Hz)