AP7315-185SR-7
Part number:
AP7315-185SR-7
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LIN 1.85V 150MA SOT23-3
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 3000
quantity
unit price
price
3000
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Supplier Device Package
    SOT-23-3
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    100 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.25V
  • Current - Output
    150mA
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.85V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.44V @ 150mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    60 µA
  • PSRR
    75dB (1kHz)